Jak poradzić sobie z dietą bezglutenową w celiakii? Poradnik po diecie gluten-free

Magdalena Ziółek

Jak poradzić sobie z dietą bezglutenową w celiakii? Poradnik po diecie gluten-free

W ostatnim poście opisałam Wam o co chodzi w celiakii i jak ją diagnozować oraz jakie daje objawy. Dzisiaj praktyka, jak sobie z nią radzić na co dzień! Zapraszam do lektury i po SUPER ŚCIĄGAWKĘ DLA KAŻDEGO KTO MUSI WYELIMINOWAĆ GLUTEN!

Po diagnozie choroby trzewnej (celiakii), należy natychmiast włączyć dietę lekkostrawną bezglutenową i bardzo dokładnie się jej trzymać. Możliwe, że na samym początku oprócz wykluczenia glutenu, będzie także trzeba ograniczyć ilość laktozy, a więc produkty mleczne (wraz z poprawą stanu jelit, będzie można spokojnie do nich powrócić). Taką dietę stosuje się bezterminowo. A więc…

Dieta gluten free – najważniejsze zasady

1. Wyklucz z diety wszystko, co może zawierać nawet śladowe ilości glutenu – dlatego zawsze szczegółowo sprawdzaj skład kupowanych produktów i upewniaj się, że nie zawierają źródeł glutenu! Jeśli nie masz pewności, czy w danym produkcie jest gluten – nie kupuj go.

2. W szczególności zwracaj uwagę na oznaczenia typu „może zawierać śladowe ilości glutenu”, „może zawierać zboża zawierające gluten”, „w zakładzie pakowane są produkty zawierające gluten” czy „na terenie zakładu stosowany jest gluten” – unikaj takich produktów.

Nawet minimalne ilości glutenu działają toksycznie i choć możesz nie odczuwać żadnych dolegliwości, powoduje on dalsze spustoszenie w jelitach i nasila stan zapalny.

3. Regularnie wykonuj morfologię krwi, a także dodatkowe oznaczenie stężenia żelaza, witaminy D i wapnia oraz kwasu foliowego.

4. Aby prawidłowo zbilansować dietę, warto podjąć współpracę z dietetykiem, który zadba, aby nie zabrakło w niej niezbędnych składników i zaleci ewentualną suplementację. Badania wskazują na częste występowanie niedoborów witamin i składników mineralnych, w szczególności witaminy D, witamin z grupy B, wapnia oraz żelaza. Może też brakować w diecie cynku, miedzi, selenu oraz magnezu. Długotrwały brak którejkolwiek z tych witamin czy elementów może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych a nawet nieodwracalnych zmian w organizmie. Początkowo, dieta bezglutenowa nie jest łatwa do stosowania i wymaga wiele uwagi oraz dokładnego zbilansowana, dlatego warto zgłosić się po pomoc oraz wskazówki.

Praktyka w diecie bezglutenowej! Jaka to dieta?

W skrócie jest to żywienie wykluczające całkowicie PSZENICĘ, ŻYTO, JĘCZMIEŃ oraz TRADYCYJNY NIE CERTYFIKOWANY OWIES oraz wszelkie produkty spożywcze z nich wytwarzane bądź takie, które zawierają w sobie ich dodatek (makarony, pieczywo, kasze, płatki, wyroby garmażeryjne, ciasta). W przygotowanym przeze mnie mini-ebooku znajdziesz listę produktów dozwolonych oraz przeciwskazanych dla osoby z celiakią, nadwrażliwością, bądź alergią na gluten. Możesz go pobrać na moim blogu jemyzglowa.com w zakładce „Do pobrania”.

CZ 2 O DIECIE

*Zwykły owies w większości jest zanieczyszczony glutenem dlatego wybierając produkty owsiane, upewnij się, że uzyskały certyfikat produktu bezglutenowego (znak przekreślonego kłosa) i pochodzi on ze znanego źródła. Lepiej jest go włączyć w późniejszym etapie diety, kiedy kosmki jelitowe nieco się zregenerują.

Jakie produkty dominują w diecie gluten-free?

W diecie bezglutenowej dominują inne produkty o wysokiej wartości odżywczej, takie jak amarantus, komosa ryżowa, proso, nasiona roślin strączkowych, ziemniaki, produkty bazujące na kukurydzy, gryce oraz ryżu. Nie brakuje też warzyw i owoców, jaj oraz zdrowych tłuszczów, a także nasion i orzechów (babka płesznik i siemie lniane są niezwykle odżywcze!)

Takie żywienie nie opiera się tylko na gotowych, wysokoprzetworzonych produktach bezglutenowych jak paczkowany chleb, ciasteczka i inne słodycze, zawierające mnóstwo cukrów prostych, tłuszczu i sztucznych dodatków. Prawidłowo zbilansowane, dostarcza mnóstwa witamin i składników odżywczych, jest smaczne, proste i zdrowe!

Uważać należy na leki, ponieważ wiele z nich (np. tabletki przeciwbólowe) mogą zawierać gluten, a producenci leków nie są zobowiązani do zamieszczania informacji na opakowaniu i ulotce, czy produkt zawiera gluten

To samo dotyczy kosmetyków – produkty przeznaczone do włosów, rąk, twarzy, makijażu mogą być produkowane z olejów, ekstraktów czy mączek które pochodzą ze zbóż

Jeśli podobał Ci się ten wpis i chciałbyś pokazać mi, że doceniasz moją pracę, proszę zostaw mi komentarz lub udostępnij ten post dalej 🙂

Wszystkiego dobrego!

Magdalena :))

Źródła:

  • Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej pod redakcją Konińskiej G., Marczewskiej A., Sabak-Huzior P., Źródlak M.: Celiakia i dieta bezglutenowa. Praktyczny poradnik. 2019
  • NCEŻ IŻŻ: Jaka dieta w celiakii? Zalecenia i jadłospis do pobrania
  • Przetaczek-Różanowska I., Bubis E., 2016, Zboża bezglutenowe alternatywą dla osób chorych na ce- liakię, Kosmos, 65(1), s. 127-140
  • Rybicka I., Gliszczyńska-Świgło A.: Niedobory składników odżywczych w diecie bezglutenowej. Probl Hig Epidemiol 2016, 97(3): 183-186

Udostępnij: