Dotrzymaj swoich postanowień noworocznych- gdzie popełniamy błędy i jak powinniśmy formułować noworoczne cele?

Magdalena Ziółek

Dotrzymaj swoich postanowień noworocznych- gdzie popełniamy błędy i jak powinniśmy formułować noworoczne cele?

Postanowienia noworoczne z 2019 nie do końca wypaliły? Nie udało Ci się osiągnąć wymarzonej sylwetki, przebiec maraton, odstawić słodycze lub ograniczyć alkohol? Zastanawiasz się, co poszło nie tak i czemu wszystkie ambitne plany skończyły się wyrzucaniem sobie braku konsekwencji i niezadowoleniem z samej siebie?

W tym wpisie dowiesz się, dlaczego noworoczne postanowienia z reguły nie skutkują, czym powinny się charakteryzować, jakie błędy popełniamy przy określaniu swoich celów a także poznasz złotą strategię skutecznego ustanawiania i realizowania noworocznych celów.

Zacznijmy od tego, że stawianie sobie celów takich jak:

  • Schudnę 30 kg
  • Codziennie będę robić 40 minutowe cardio
  • Będę zarabiać 20 tys. miesięcznie (kiedy dopiero rozpoczynamy swoją działalność)
  • Nie tknę alkoholu przez rok
  • Całkowicie wyeliminuję słodycze

…NIE MA SENSU

Cele które są nierealistyczne, zbyt wygórowane i zwyczajnie niemożliwe do zrealizowania w tak krótkim czasie, zamiast motywować, zaczynają nas zniechęcać. Nie widząc pożądanych efektów po kilku tygodniach  czy miesiącach, zaczynamy wyrzucać sobie brak konsekwencji, niekompetencję, lenistwo i niepotrzebnie się dołować np. „Wszystko na nic! Ten jeden drink/batonik popsuł całe moje plany na ten rok, teraz już wszystko na marne…”. 

W większości, podchodzimy do noworocznych postanowień nie od tej strony co trzeba. Mając otyłość, chcemy zmieścić się nagle w rozmiar S, paląc paczkę papierosów dziennie, chcemy nagle rzucić palenie, jedząc codziennie słodycze, nagle wyrzucamy wszystko z domu i postanawiamy „od dzisiaj zero cukru”.

NIE TĘDY DROGA.

Zmiana to PROCES. 

Procesem było zjadanie najpierw jednego batonika dziennie, a po jakimś czasie całej tabliczki czekolady. 

Procesem było zapalenie pierwszego papierosa, potem kilku a potem pół paczki jednego dnia. 

Tak samo procesem było codzienne, długotrwałe przybieranie na wadze. 

Dlatego też praktycznie niemożliwym jest wprowadzenie takiej zmiany natychmiast. Poprawa nawyków żywieniowych, wyglądu swojej sylwetki, kondycji i wielu innych wymaga czasu i cierpliwości, w którą należy się uzbroić. Z tego powodu przy formułowaniu noworocznych postanowień, co to musimy zrobić to podejść do nich REALISTYCZNIE, a nie IDEALISTYCZNIE. 

Ja idealne zawsze będzie się różnić od ja realnego i aby pozostać na drodze motywacji i nie stracić zapału do dalszej pracy cele, które sobie stawiamy powinny być stopniowe, podzielone na etapy i możliwe do zrealizowania. Tylko w ten sposób wspinając się po drabinie naszych drobnych sukcesów dojdziemy na szczyt i osiągniemy nasz duży, główny cel.

DLACZEGO POSTANOWIENIA NOWOROCZNE NIE SKUTKUJĄ?

Oto 5 głównych powodów porażek w realizowaniu swoich noworocznych postanowień.

  1. Brak planu – w zdrowym odżywianiu warto jest przewidywać momenty, w których możemy zgłodnieć, potrzebować przekąski itp. Dlatego przydatne jest rozplanowanie sobie posiłków w ciągu dnia i np. przygotowanie sobie wcześniej obiadu, przeznaczenie czasu na zakupy, czy ćwiczenia. 
  2. Brak motywacji wewnętrznej – większość planów nie zostaje zrealizowanych ponieważ kierują nami czynniki zewnętrzne, takie jaj porady znajomych, naleganie partnera czy rodziny – wtedy nasza motywacja nie pochodzi z nas, z naszych przekonań i determinacji, ale napędzana jest przez świat zewnętrzny, którego energia bardzo szybko się kończy i jest zwyczajnie nieskuteczna. Jeśli uważasz, że „powinieneś” coś zrobić bo tak mówią zalecenia, światowe organizacje, rodzice suszą Ci głowę że siedzisz cały dzień w domu i nie masz kondycji albo że objadasz się słodyczami, a Ty wcale nie czujesz chęci i potrzeby zmiany, to próba, którą podejmiesz, nie zakończy się sukcesem. Natomiast jeśli Ty sama dojdziesz do wniosku, że taka zmiana jest ci potrzebna, przeanalizujesz ją i uświadomisz sobie co się z nią wiąże i że jesteś na to gotowy/gotowa – wtedy możesz być pewien/pewna, że dojdziesz do celu.
  3. Nierealne cele – nie oczekuj że w tydzień schudniesz 10 kilogramów, nauczysz się obcego języka, czy zbudujesz sylwetkę, o której marzysz. Skonsultuj się ze specjalistą, który doradzi Ci ile realnie możesz schudnąć w ciągu tygodnia, ile optymalnie w tygodniu powinieneś ćwiczyć aby osiągnąć zdrowy i ładny efekt, jak do tego się odżywiać i jak o siebie zadbać.
  4. Niejasno określone cele – cel pod tytułem „schudnę” to nie jest dobry cel. Nie wiesz do końca, czego od siebie oczekujesz w NAJBLIŻSZYM czasie, i co dokładnie Cię usatysfakcjonuje. Czy to że zgubisz 0,5kg oznaczać będzie osiągnięcie celu? Czy może w głębi duszy marzysz aby liczba na wadze zmniejszyła się o 10-15kg? Określ dokładnie czego od siebie oczekujesz.
  5. Podejście 100% albo nic – jeden dzień odstępstwa od „nowej diety” czy ominięcie dnia, w którym zaplanowany został Twój trening to nie powód do zarzucania całego postawienia i obranej drogi. Nikt nie jest idealny i potknięcia zdarzają się każdemu. Tak jak dziecko, które uczy się chodzić i na początku co chwilę upada na chodnik, chwilę popłacze (albo nawet i nie), podniesie się i idzie dalej. Nie odpuszcza sobie nauki chodzenia, tylko dlatego że się przewróciło i nie ma sensu iść dalej. Do czego by to doprowadziło? Tak samo jest z dietą, aktywnością fizyczną i innymi postanowieniami. Zjadłaś pączka, mimo że nie było tego w planie? I co z tego? Czy świat się zawalił? Czy od tego pączki przytyłaś 2kg? Nie sądzę. Jeśli miałaś z tego przyjemność, nie roztrząsaj tego dalej, a pomyśl co dobrego i zdrowego czeka Cię w następnych dniach. 

Postanowiłam przedstawić Ci strategię tworzenia noworocznych postanowień i celów. Podążając tym schematem masz znacznie większą szansę na osiągnięcie tego, co tylko sobie wymarzysz i osiągnięcia poczucia gratyfikacji i satysfakcji. 

3 KROKI jak tworzyć skuteczne noworoczne postanowienia:

Jeśli w Twoim żywieniu znajduje się dużo różnorodnych błędów, podziel swoją drogę na etapy. Nie zmienisz na raz wszystkiego, możesz się nawet zniechęcić. Takie duże zmiany należy wprowadzać stopniowo i się do nich przyzwyczajać. A więc…

KROK 1. PRZEANALIZUJ swój dotychczasowy sposób żywienia, zauważ błędy i nieprawidłowe nawyki. Jak myślisz, co warto by było zmienić? Od czego jesteś gotowa zacząć? Bądź ze sobą SZCZERA. Spróbuj przez kilka np. 4-6 dni, spisywać co jesz, kiedy jesz, jak jesz, co dodatkowo przyjmujesz, ile płynów pijesz itp. Na koniec usiądź i przeanalizuj, jakie błędy w nim występują i co przydałoby się poprawić.

KROK 2. WYZNACZ SWÓJ GŁÓWNY CEL – warto jest mieć w pamięci cel główny, szczyt, do którego chcemy dotrzeć. Przyda się on, kiedy przyjdzie moment zwątpienia i przypomni nam, czemu w ogóle weszliśmy na daną drogę. Główny cel powinen mieć 3 cechy:

  • konkretny
  • osadzony w określonym czasie
  • możliwy do zrealizowania

Dla przykładu: “chciałabym nie jeść słodyczy” – ten cel nie ma żadnej z tych cech. Natomiast cel: „Do 1 marca chciałabym jeść słodycze maksymalnie 2 razy w tygodniu”. Oto inne przykłady dobrze określonych celów noworocznych:

Będę ćwiczyć w domu 3 razy w tygodniu przez 35-40 minut.

Będę zamawiać jedzenie do domu maksymalnie raz w tygodniu.

Codziennie zjem przynajmniej 1 owoc.

Codziennie wypiję 1 butelkę, 1,5 litrowej wody.

Codziennie zrobię min. X kroków.

KROK 3. PODZIEL ZMIANĘ NA ETAPY – aby osiągnąć główny cel, trzeba podzielić go na mniejsze, których efekt zauważymy szybciej i które dadzą nam motywację do dalszego działania. Nie od razu wskoczymy w mniejszy rozmiar spodni, ale zmieniając po kolei mniejsze nawyki żywieniowe, takie jak ograniczenie słodyczy, czy picie większej ilości wody, dojdziemy do celu głównego. A jak to zrobić?

Postaw sobie 1 lub 2 mniejsze cele, drobne zmiany, które chcesz osiągnąć i wprowadzić, coś na początek. Upewnij się sama przed sobą, że faktycznie jesteś na to gotowa i chcesz tej zmiany.

Dla przykładu:

Jeżeli Twoim głównym celem jest rozmiar spodni 38 zamiast 42, etapami tego procesu mogą być:

  • 3 razy w tygodniu będę przez 30 minut ćwiczyć w domu
  • będę wypijać 1,5 wody dziennie
  • słodycze, niezdrowe przekąski lub fast food będę jeść maksymalnie raz w tygodniu
  • itd.

Gwarantuję Ci, że stosując się do powyższych porad, i dokładnie analizując swoje zachowania i nawyki, już nigdy nie będziesz mieć problemów z realizacją noworocznych postanowień.

Tymczasem trzymaj się cieplutko i wracaj do mnie po kolejne wpisy!

Jeśli podobał Ci się ten wpis i chciałbyś pokazać mi, że doceniasz moją pracę, proszę zostaw mi komentarz lub udostępnij ten post dalej 🙂

Wszystkiego dobrego w Nowym Roku!

Magdalena :))

Udostępnij: