Jak uniknąć bólu brzucha, wzdęć i niestrawności w Święta? 5 złotych porad

Magdalena Ziółek

Jak uniknąć bólu brzucha, wzdęć i niestrawności w Święta? 5 złotych porad

„Lepiej zapobiegać niż leczyć”…jakie to prawdziwe!

Założę się, że nie raz odchodząc od stołu i siadając na kanapie czuliście się strasznie ciężcy, wzdęci, zwyczajnie przejedzeni. Szkoda, że to się na tym nie kończy. Przychodzi ból brzucha, pojawiają się wzdęcia w jelitach, a nawet uczucie nudności. Też tak kiedyś miałam. Przecież kto oprze się tym wszystkim pierogom, krokietom, makowcom i sernikom? A jeszcze obok tyle pyszności do spróbowania! Śledziki, sałatka jarzynowa, barszcz i ta kutia…Niestety, ale nasze żołądki mają ograniczoną (wbrew pozorom) pojemność, a ratowanie się Espumisanem przyniesie tylko chwilową ulgę.

Dlatego przychodzę dzisiaj do Was z kilkoma złotymi poradami, jak zapobiec świątecznemu przejedzeniu, zjadając i kosztując wszystkiego co stoi na wigilijnym stole.

<p class="has-large-font-size" value="<amp-fit-text layout="fixed-height" min-font-size="6" max-font-size="72" height="80">5 porad jak zapobiec bólom brzucha, wzdęciom i niestrawności w Święta Bożego Narodzenia:5 porad jak zapobiec bólom brzucha, wzdęciom i niestrawności w Święta Bożego Narodzenia:

  1. STOP głodówkom – to, że nie zjesz śniadania, spowoduje tylko, że cały dzień będziesz chodzić rozdrażniony, bez energii a wieczorem rzucisz się na wszystko co wpadnie w Twoje ręce i zatrzymasz dopiero wtedy kiedy Twój organizm będzie miał już niezdrowo i serdecznie dość. Zamiast tego zjedz lekkie śniadanie, podjedz coś delikatnego w ciągu dnia a wieczorem zasiądź do wigilii w spokoju i bez pośpiechu rozsmakuj się w świątecznych potrawach
  2. Jedz POWOLI – po co pochłonąć wszystkie potrawy w 5 minut, skoro tyle czasu zostało poświęcone przygotowaniu całej tej uroczystej kolacji? Masz dużo czasu na spróbowanie wszystkich pyszności, a w międzyczasie korzystanie z czasu jaki spędzasz z bliskimi. Spróbuj odkładać sztućce co jakiś czas i robić sobie takie małe przerwy w jedzeniu.
  3. Przeżuwaj DOKŁADNIE – spróbuj przeżuć każdy kęs ok. 10 razy. Pamiętaj, że Twój żołądek nie ma zębów i im gorzej pogryziesz pokarm, tym dłużej żołądek będzie się z nim męczył a jedzenie zalegało w nim, powodując uczucie niestrawności. 
  4. Unikaj OBCISŁYCH ubrań – wiadomo – w Święta każdy chce ładnie wyglądać, jednak pamiętaj o tym, że czeka Cię dużo jedzenia i siedzenia, więc siłą rzeczy, obcisłe spodnie czy zbyt ciasno zapięty pasek utrudni Twojemu brzuchowi sprawne trawienie, zaburzy przepływ krwi spowoduje dyskomfort. A nikt nie chce przecież „luzować paska” przy stole, prawda? Lepiej przewidzieć sytuację i ubrać coś eleganckiego ale jednocześnie komfortowego.
  5. RUSZAJ SIĘ – po kolacji, wyjdź na spacer, rozruszaj nieco jelita, aby zaczęły pracować po całej tej uczcie. Możesz też wybrać się na niego przed wigilijną kolacją i “przygotować sobie dobry grunt” :).

Koniecznie spróbujcie wykorzystać te porady, a gwarantuję Wam, że nie będziecie musieli ratować się żadną ziołową herbatą, lekami na zgagę, czy octem.

Jeśli podobał Ci się ten wpis i chciałbyś pokazać mi, że doceniasz moją pracę, proszę zostaw mi komentarz lub udostępnij ten post dalej 🙂

Wszystkiego dobrego i WESOŁYCH ŚWIĄT!

Magdalena :))

Udostępnij: