Jak zmienić swój sposób myślenia i stać się szczęśliwszym człowiekiem? Część 1

Magdalena Ziółek

Jak zmienić swój sposób myślenia i stać się szczęśliwszym człowiekiem? Część 1

ZATRZYMAJ SIĘ!

Udało się? Brawo! To był Twój pierwszy krok do zmiany 😊

Czy chciałbyś/chciałabyś zmniejszyć poziom odczuwanego stresu? Poprawić koncentrację? Zapanować nad swoimi emocjami, które nie raz dały Ci w kość? Chcesz mieć pewność, że poradzisz sobie w każdej sytuacji? A może Twoje relacje z ludźmi wymagają poprawy? To wszystko i wiele wiele więcej osiągniesz dzięki PRAKTYCE UWAŻNOŚCI!

1. czesc.z logo

Technika MINDFULNESS to umiejętność wciśnięcia hamulca, zatrzymania się i skupienia na chwili obecnej, to bycie uważnym i „tu i teraz” podczas wszystkiego, co nas spotyka.
Można powiedzieć, że to nie tylko sposób wyciszania umysłu, ale cały styl życia, w którym nie osądzamy, czy dana chwila jest dobra, czy zła. Ona po prostu JEST, a naszym zadaniem jest ją ZAUWAŻYĆ i zaakceptować.

Dlaczego trening uważności jest tak istotny?

Bo mamy tendencje do zbyt głębokiej analizy i wręcz obsesyjnego przerabiania sytuacji, spojrzeń, gestów czy słów kierowanych w naszym kierunku. Popadamy przez to w błędne koło niezdecydowania, niechęci do siebie, depresji i bezsenności. A z pomocą przychodzi uważność. Pomaga, uczy kontrolować własne myśli i emocje. Wzmacnia zdolność akceptacji i godzenia się z wszelkimi emocjami i myślami, jakich doświadczamy, jednocześnie nie pozwalając im nami zawładnąć.

Podstawową metodą mindfulness jest medytacja, która rozwija naszą uważność, pozwala nam na obserwację swojego wnętrza i wyrównanie oddechu.

Oprócz tego, uważność możemy ćwiczyć na wiele sposobów, tak naprawdę podczas każdej wykonywanej czynności – wszystko co będziemy robić UWAŻNIE, skupiając się TYLKO na tym, będzie już naszym treningiem uważności.

Co może być naszym treningiem uważności?

  • Zacznijmy od najprostszych rzeczy, jak mycie zębów. Zamiast planowania w głowie całego swojego dnia, zastanawiania się, czy nie utkniemy w korku, albo co zrobić dzieciom na śniadanie, skupmy się przez te 2 minuty na smaku pasty do zębów, na dźwięku wydawanym przez szczoteczkę, kiedy styka się z naszymi zębami, na napiętych mięśniach nadgarstka utrzymujących szczoteczkę.
  • Podczas picia kawy, zaobserwujmy: jaki ma kolor, jak pachnie, poczujmy ciepło kubka w naszej dłoni i smak płynu spływającego po naszym gardle.
  • Podczas rutynowego treningu, zaobserwujmy, jak po kolei napinają się nasze mięśnie, jak zmienia się nasz oddech, jak rośnie temperatura naszego ciała, poczujmy stabilny grunt pod naszymi stopami. Tak samo podczas spaceru, czy jazdy rowerem.
  • A z punktu dietetyka? Podczas spożywania posiłku, wyłączmy telewizję, wyciszmy telefon, odłóżmy książkę czy gazetę. Zaobserwujmy, co znajduje się na naszym talerzu, jaki ma kolor, jak pachnie, poczujmy, jak ślinianki zaczynają pracować w naszych ustach, zauważmy, czy po wzięciu kawałka potrawy do ust jest on miękki czy twardy, jaką ma temperaturę, jak smakuje, pogryźmy go dokładnie i dopiero mając całe to sensoryczne doświadczenie za sobą, połknijmy.

Zdziwisz się, jak szybko dzięki paru prostym ćwiczeniom w Twoim życiu zagości więcej akceptacji, cierpliwości i otwartości do ludzi i na nowe doświadczenia, a także spokój podczas nowych sytuacji, z którymi trzeba będzie sobie poradzić.

W dodatku, badania wskazują, że mindfulness wspomaga także funkcjonowanie układu immunologicznego, poprawia samopoczucie, zmniejsza niepokój, a nawet zwiększa szybkość przetwarzania informacji!

Dla ułatwienia przedstawię Ci 5 podstawowych zasad treningu uważności

  1. Świadomy oddech – gdy czujesz się przytłoczony stresem, natłokiem myśli i nie możesz się skoncentrować, postaraj się przenieść uwagę na oddech. To będzie Twoja chwila tu i teraz. Zauważ swój wdech, a potem wydech. Zrób tak 10 razy.
  2. Jedna rzecz na raz – jak wyżej, czyli z prostej czynności zrób coś wielkiego, np. z przygotowania sałatki warzywnej – skup się na obieraniu warzyw, na ich strukturze, zapachu, na krojeniu i wrzucaniu do miski, na każdym poszczególnym elemencie.
  3. Autopilot OFF – zrób zakupy żywieniowe w innym sklepie albo zacznij od innej alejki; zamiast codziennej owsianki na śniadanie zjedz jaglankę, zamiast cotygodniowego spaceru, wybierz rower bądź rolki. Pozbądź się na chwilę schematu!
  4. Zauważ – w ciągu dnia zapytaj siebie, jak się czujesz (np. Czy czuję się głodny? Czy mam ochotę na coś słodkiego? Czy jestem zmęczony?), zastanów się, czy coś co się przed chwilą wydarzyło, sprawiło Ci radość, czy może Cię zasmuciło, czy ten posiłek faktycznie Ci smakuje, czy jest po prostu „zapychaczem”? Powiedz sam sobie, jaką czynność właśnie wykonujesz.
  5. Bądź – nie rób nic na siłę (nie jedz 5 posiłków w ciągu dnia jeśli czujesz się nasycony, a dietetyk czy inny specjalista zalecił wszystkie 5 dań), nie wywołuj na sobie presji jakiegoś osiągnięcia (np. zgubienia 2 kg w tydzień), czy dotarcia gdzieś. Zaakceptuj moment, w którym jesteś, i co masz teraz, kim jesteś. Reszta przyjdzie do Ciebie sama.

OPRÓCZ TEGO MAM DLA CIEBIE SUPER ZADANIE! ĆWICZENIE Z RODZYNKĄ! Czyli najprostszy sposób na praktykę uważności!

Jak zmienić umysł - Ćwiczenie z rodzynką

Podsumowując:

Spróbuj wyobrazić sobie, że Twoje życie składa się z MOMENTÓW, a nie dni. Że każdy taki moment to okazja do uważności, do zapamiętania czegoś wartościowego.

I Pamiętaj: w mindfulness nie istnieje coś takiego jak zmarnowana szansa!

PRAKTYKUJĄC UWAŻNOŚĆ SPROWADZISZ DO SWOJEGO ŻYCIA SAMO DOBRO!

Jak dzięki niej ćwiczyć swoją uważność i zacząć żyć „tu i teraz”. Zajrzyj tutaj po drugą część wpisu!

Jeśli podobał Ci się ten wpis i chciałbyś pokazać mi, że doceniasz moją pracę, proszę zostaw mi komentarz lub udostępnij ten post dalej 🙂

Wszystkiego dobrego!

Magdalena :))

Udostępnij: