Jak zacząć praktykować jogę?

Magdalena Ziółek

Jak zacząć praktykować jogę?

Z tego wpisu dowiesz się w jaki sposób możesz zacząć praktykę jogi, gdzie możesz praktykować, jaki styl wybrać, czy trzeba obawiać się kontuzji i czego Ci potrzeba. Zapraszam!

tempImagepi3ITY

Gdzie praktykować jogę – w Domu czy na zajęciach:

Jeżeli wolisz praktykę grupową i lepiej czujesz się pod okiem nauczyciela jogi, to jak najbardziej znajdź odpowiednią szkołę jogi dla siebie a przed pierwszymi zajęciami pooglądaj filmiki lub poczytaj o podstawowych asanach takich jak pies z głową z dół czy pies z głową do góry, bądź kobra.

Z reguły pierwsze wejścia na zajęcia są darmowe, więc możesz pójść i zobaczyć, czy to jest coś dla Ciebie 😊. Warto pójść na nie choć raz, ponieważ nauczyciel jogi pomoże odpowiednio ustawić nasze ciało i zwróci nam uwagę na najważniejsze kwestie.

Potem, jeśli wolisz, możesz praktykować w domu/w parku/na plaży, gdzie tylko Ci komfortowo!

Na YT jest mnóstwo filmików instruktażowych, od łatwiejszych praktyk poprzez średniozawansowane do naprawdę trudnych. Wytłumaczone są praktycznie wszystkie asany także na spokojnie możesz każdego dnia uczyć się czegoś nowego właśnie od nich.

🥰Jeżeli jakaś asana jest wyjątkowo wymagająca, zawsze możesz poprosić przyjaciółkę/partnera bądź członka rodziny o asekurację. Najważniejsza w domowej praktyce jest świadomość swojego ciała. Jeśli ją masz, bez problemu możesz praktykować w domu.

w jakim stylu praktykować jogę?

Podobno najlepsza na początek jest Hatha Joga ponieważ uczy źródeł, zrozumienia siebie i koordynacji, zaczyna od podstaw, jest łagodna, natomiast ja zaczęłam od Ashtangi i Vinyasy bo potrzebowałam czegoś bardziej dynamicznego i nie żałuję, ponieważ przy okazji także wypracowałam asobie niezbędne podstawy 😉. Pamiętaj jednak, że w Hatha jodze jest zdecydowanie mniejsze ryzyko kontuzji, jeśli Twoje ciało nie było wcześniej odpowiednio przygotowane do wysiłku.

Kontuzje podczas praktyki jogi

Jest ich bardzo mało, jednak zawsze należy mieć na uwadze możliwości swojego ciała i nie przeciążać się, nie robić nic na siłę! Zawsze bierz pod uwagę: intensywność praktyki, swoje predyspozycje, czy uczęszczasz także na inne treningu, jak często będziesz praktykować. Nie wszystkie asany mogą być właśnie dla Ciebie, więc jeśli coś boli i jest dla Ciebie niewygodne – odpuść.

  • Warto pamiętać, aby podczas praktyki zadbać o łokcie, kolana, kostki, nadgarstki oraz szyję – to te partie w szczególności warto rozgrzać przed praktyką.
  • Najważniejsze: podczas pozycji stojących nie przekraczaj kolanem linii kostki! Jeśli w pozycji klęczącej czujesz ból kolan, podłóż sobie dodatkowy koc czy drugą matę.

Czego potrzebujesz aby praktykować jogę?

🧘🏼‍♀️BOSYCH STÓP, MATY I ODPOWIEDNIEGO STROJU. W zupełności wystarczy na początek! Ewentualnie przyda ci się kocyk aby przykryć się nim podczas relaksacji.

  • Co do maty – w skrócie powinna być odpowiednio długa, niezbyt cienka ponieważ mamy mniejszą amortyzację kolan, powinna chronić przed ślizganiem – dużo informacji znajdziecie w internecie o tym jak wybrać odpowiednią matę!
  • Co do stroju – wygodny (nie ograniczający ruchów), luźny ale przylegający (pozycje odwrócone sprawiają że wszystko odwraca się do góry nogami, a nie cchemy żeby ktoś podziwiał naszą bieliznę 😉), najlepiej sprawdzą się legginsy i sportowy stanik. Dodatkowo warto mieć ze sobą bluzę aby podczas relaksacji nie wychłodzić organizmu.

Co najważniejsze: odpowiednie nastawienie będzie kluczowe! Pozytywne myślenie, determinacja i świadomość, że praktyka jogi wymaga regularności i cierpliwości, pozwoli nam osiągnąć wymarzone efekty!

Gotowi? ZACZYNAMY!

Jeśli podobał Ci się ten wpis i chciałbyś pokazać mi, że doceniasz moją pracę, proszę zostaw mi komentarz lub udostępnij ten post dalej 🙂

Wszystkiego dobrego!

Magdalena :))

Udostępnij: