Jak przechowywać warzywa i owoce, aby czerpać z nich jak najwięcej?🍐🥕

Magdalena Ziółek

Jak przechowywać warzywa i owoce, aby czerpać z nich jak najwięcej?🍐🥕

Pomidora chować do lodówki czy zostawić? Mamo, a ta pietruszka to gdzie powinna być? Pomarańcza chyba na zewnątrz, prawda? – odwieczne pytania zadawane przy każdym rozpakowywaniu zakupów… A dotąd niewielu z nas tak naprawdę wie, gdzie powinniśmy przechowywać poszczególne warzywa i owoce.

W tym wpisie rozwieje Twoje wszelkie wątpliwości!😋

Jeśli chodzi o temperaturę, istnieje parę prostych reguł:

  • Owoce egzotyczne nie lubią niskich temperatur! Lepiej trzymać je poza lodówką.
  • Do lodówki wkładamy w pełni dojrzałe produkty, aby spowolnić proces niekorzystnych zmian.
  • W lodówce warto trzymać owoce nietrwałe- „miękkie” czyli jagodowe a także nietrwałe warzywa, takie jak sałata czy szczypior.

Co więcej?

Do chłodniczego przechowywania warzyw i owoców najlepiej nadają się dolne szuflady lodówki! Choć domyślam się, że i tak większość z nas nawet z przyzwyczajenia właśnie tam przechowuje swoje warzywa i owoce 😊

Oprócz temperatury, niezwykle istotna jest także WILGOTNOŚĆ.

Przechowywane w lodówce warzywa i owoce również wytwarzają wilgoć, dlatego dobrym sposobem jest zabezpieczenie ich chłonnym materiałem, np. papierowym ręcznikiem, czy torebką papierową (unikajcie torebek foliowych, ponieważ brak dostępu powietrza wywołuje negatywne zmiany biochemiczne, m.in. powstawanie toksycznych dla zdrowia związków).

Ciekawostka, dla tych, którzy jeszcze nie wypróbowali tego sposobu: kiedy zależy Wam na tym, aby Wasz produkt dojrzał nieco szybciej niż przewidujecie, warto położyć go bok dojrzałego banana, jabłka, gruszki, pomidora lub papryki. Rośliny te wydzielają dużo etylenu – związku, który przyspiesza dojrzewanie!

Oto krótka ściągawka, którą możecie przykleić sobie na lodówkę, czy szafkę w kuchni. Z pewnością wkrótce każdy z Was będzie już doskonale pamiętał, co gdzie przechowywać, tak aby czerpać jak największą wartość z zakupionych warzyw i owoców 😊 Na ten moment – mała pomoc ode mnie 😉.

Poniżej prezentuję Wam spis warzyw i owoców, wraz z zasadami ich przechowywania.

W LODÓWCE:

Wkładamy do niej w pełni dojrzałe surowce, ponieważ dzięki temu spowalniamy proces ich starzenia!

WARZYWA:

· zielone warzywa liściaste

· marchewka

· seler naciowy

· brokuły

· papryka

· warzywa strączkowe

· sałata, rzodkiewka, szczypiorek – uwaga – wrażliwe na niską temperaturę i po 2 dniach mogą już nie być w najlepszym stanie 😉

OWOCE:

· czereśnie

· jabłka

· owoce jagodowe (maliny, truskawki, porzeczki, jagody, borówki)

· winogrona

W TEMPERATURZE POKOJOWEJ:

WARZYWA– w lodówce niestety tracą jędrność i miękną, co przyspiesza proces ich psucia i straty substancji bioaktywnych (w tym bezcennych antyoksydantów!). Na dodatek, tracimy też ich cudowny aromat. Pewnie nie raz po wyjęciu pomidora z lodówki zastanawialiście się, dlaczego nie smakuje tak dobrze jak taki zjedzony prosto z targu 😉

· Cebula

· Czosnek

· Pomidory

· Ogórek

· Cukinia

· Bakłażan

· Dynia

· Szparagi

OWOCE– w szczególności owoce egzotyczne nie tolerują niskich temperatur. Są to m.in.:

· Banany

· Mango

· Papaja

· Arbuz

· Ananas

oraz

· Awokado

· Kiwi

· Gruszki

· Owoce wielkopestkowe (brzoskwinie, morele) – ponieważ w momencie zakupu z reguły są jeszcze nie w pełni dojrzałe i potrzebują wyższej temperatury aby uzyskać pełną dojrzałość.

· Owoce cytrusowe

Poza lodówką, dobrze jest też trzymać świeże zioła, ponieważ dzięki temu zachowamy ich cudowny aromat 😊

TIP: Świeżą natkę pietruszki warto jest włożyć do szklanki z wodą – dłużej zachowa świeżość!

Jak Ci się podobają takie praktyczne wpisy? Czy już wcześniej wiedziałeś/wiedziałaś, jak poprawnie przechowywać warzywa i owoce? Co było dla Ciebie największym zaskoczeniem?

Podziel się tym ze mną w komentarzu!

#jemyzgłową #warzywa #i #owoce #jak #przechowywać #lodówka #jakzachowaćświeżość #poradydietetyczne #porady #tipy #wskazówki #żywieniowe #dietetyk #jemzdrowo #wiemcojem #zdrowienatalerzu #wskazówka #jemyzglowa #jedzenie #zdrowie #zdroweodzywianie #sposobyprzechowywania #świeżewarzywa #owocki #witaminy #jemy_z_głową #psychodietetyka

Udostępnij: