Cykl olejowy część 2: Wielkie bum na olej lniany i jego przeciwzapalne właściwości

Magdalena Ziółek

Cykl olejowy część 2: Wielkie bum na olej lniany i jego przeciwzapalne właściwości

Ostatnio opowiedziałam nieco o oleju rzepakowym. Dzisiaj czas na część drugą o kolejnym tłuszczu, który podbija Internet i o którym mówi się z coraz większym zapałem! Czas na mocne zbliżenie z OLEJEM LNIANYM.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • dlaczego olej lniany cieszy się tak szerokim zainteresowaniem i coraz częściej zajmuje miejsce w domowych lodówkach
  • jakimi składnikami odżywczymi się charakteryzuje
  • jakie korzyści zdrowotne możemy uzyskać przy jego regularnej konsumpcji
  • jak prawidłowo włączać go do codziennej diety.

Nie bez powodu wraz ze wzrastającą świadomością konsumentów dotyczącą wpływu produktów spożywczych na zdrowie, wzrasta zainteresowanie między innymi zdrowymi tłuszczami, a w szczególności olejem lnianym. Z ręką na sercu można powiedzieć, że jest on UNIKATOWY w rodzinie tłuszczy. Dlaczego?

Jako jedyny wśród tłuszczy roślinnych cechuje się WYŻSZĄ ZAWARTOŚCIĄ KWASU ALFA LINOLENOWEGO ALA (z rodziny n-3) NIŻ KWASU LINOLOWEGO LA (z rodziny n-6). Zawiera wysokie ilości niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych i pomaga utrzymać zalecany stosunek kwasów n-3 do n-6 w diecie, czyli 1:4.

Dlaczego jest to tak istotne? Przyjęło się, że ❌zbyt duża ilość n-6 w diecie może powodować przewlekłe stany zapalne w organizmie, dlatego też powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na spożycie odpowiedniej ilości źródeł ✅kwasów n-3, takich jak np. siemię lniane czy olej lniany.

Dla porównania:

· Olej lniany zawiera 48-60g ALA/100g a olej rzepakowy już tylko 6,6g, natomiast olej słonecznikowy <0,8g

· Co z LA? Króluje olej słonecznikowy z ilością 60-72g LA na 100g, gdzie olej lniany ma go poniżej 20g/100g

Wygrany w konkursie na działanie przeciwzapalne? OLEJ LNIANY!👩‍🍳

Dlaczego kwasy tłuszczowe z rodziny n-3 są tak korzystne?

  1. Obniżają ciśnienie tętnicze
  2. Mają działanie przeciwmiażdżycowe
  3. Mają działanie przeciwzakrzepowe
  4. Mają działanie przeciwnowotworowe
  5. Przeciwdziałają rozwojowi cukrzycy typu 2
  6. Zmniejszają przewlekłe stany zapalne, przyspieszając gojenie się ran – bardzo korzystne w leczeniu wrzodów żołądka i zakażeń H.pylori

Masz podwyższone ryzyko chorób układu krążenia? Chcesz uchronić się przed rakiem żołądka? Fitosterole w oleju to Twoi przyjaciele!

  • Dodatek oleju lnianego do diety powoduje znaczący spadek stężenia cholesterolu całkowitego we krwi o 10-15% w tym frakcji LDL aż do 22%. Jednocześnie zachowany jest odpowiedni poziom frakcji HDL.
  • Badania z 2015 r. wskazują, że dostępny na rynku polskim olej lniany jest bardzo dobrym źródłem fitosteroli, toteż rekomenduje się go jako istotny element diety osób u których istnieje zwiększone ryzyko chorób układu krążenia.
  • Co więcej, warto spożywać także samo siemię lniane, ponieważ zawiera rozpuszczalne frakcje błonnika pokarmowego, które są skuteczne w obniżaniu frakcji LDL i stężenia cholesterolu całkowitego we krwi.

Olej młodości, olej zdrowia

  • Dosłownie. Zawarte w nim ogromne ilości tokoferoli, będących składową witaminy E, mają silne działanie antyoksydacyjne, a więc chronią Twój organizm przed procesami degeneracyjnymi. Przykład? Opóźniają starzenie się skóry, a więc powstawanie zmarszczek, zapobiegają rozwojowi nowotworów, przeciwdziałają niepłodności, działają profilaktycznie na układ sercowo-naczyniowy.

Prawda, że warto? ✅

Jak umiejętnie stosować olej lniany w diecie?

  • Zapamiętaj: ❗OLEJ LNIANY LUBI ZIMNO❗
  • Czyli: przechowuj go w lodówce, dzięki czemu zapobiegniesz utlenianiu się jego składników oraz używaj go na zimno – jako dodatek do sałatek, surówek, koktajli owocowo-warzywnych.
  • Nie nadaje się do podgrzewania! Ewentualnie możesz dodać go do ciepłej potrawy na talerzu, bezpośrednio przed spożyciem, np. do ziemniaków czy gotowanych warzyw bądź risotto.

Warto przy tym wspomnieć, że źródło takiego oleju ma duże znaczenie, więc wybierajcie zaufane sklepy, zaufanych dostawców, a najlepiej gdyby to była osoba, która sama taki olej produkuje na małą skalę. Dzięki temu macie pewność, że zachowane są wszelkie wartości odżywcze oleju, a przede wszystkim, że jest on Świeży!

Do zobaczenia w części 3!

Jeśli podobał Ci się ten wpis i chciałbyś pokazać mi, że doceniasz moją pracę, proszę zostaw mi komentarz lub udostępnij ten post dalej 🙂

Wszystkiego dobrego!

Magdalena :))

#olej #lniany #oleje #tłuszcze #siemielniane #zdrowetłuszcze #zdrowe #jedzenie #odżywianie #jemzdrowo #zdrowie #len #olejlniany #jemyzglowa #świadomeodzywianie #doczegoolejlniany #antyoksydanty #czyolejlnianyjestzdrowy #omega3 #kwasy #kwasytłuszczowe #omega6 #ALA #LA #dietetyka #właściwościzdrowotneolejulnianego #żywienie #dieta #zdrowo

Udostępnij: