Choroba Hashimoto – co jest prawdą, a co mitem?
Najnowsze doniesienia listopadowej konferencji dietetycznej „Konfrontacje Dietetyczne” w Warszawie
W kontekście choroby Hashimoto, czyli przewlekłego limfocytarnego zapalenia tarczycy, krąży niezliczona ilość nieprawdziwych informacji i „cudownych diet” mających wspomóc proces leczenia, a czasem nawet zdolnych go zastąpić! Prawdziwy (i celowy) bałagan dezinformacyjny. Tyle samo plotek i niepotwierdzonych danych przewija się w kontekście rosnącej w popularność diecie wegetariańskiej, która coraz częściej nazywana zostaje dietą „uzdrawiającą”. Nagminnie przepisywana jest też przez „specjalistów” jako forma leczenia.
❕NIC BARDZIEJ MYLNEGO❕
Przedstawię Wam, jaki wpływ na chorobę tarczycy może mieć stosowanie diety wegetariańskiej lub 100% roślinnej, czy w Hashimoto konieczna jest dieta bezglutenowa, odpowiem także , dlaczego tak często chorzy na Hashimoto zmuszeni są kupować produkty bezlaktozowe, a na koniec przedstawię idealną receptę na przyjmowanie leków tarczycowych.
Zacznijmy od tego:
1. NIE ISTNIEJE UNIWERSALNA DIETA STOSOWANA W CHOROBIE HASHIMOTO
2. DIETY WEGETARIAŃSKIEJ ANI WEGAŃSKIEJ NIE STOSUJE SIĘ JAKO METODY LECZENIA
Pamiętajcie proszę o tymi nie dajcie się nabrać na diety cud…
Utrudnienia w diecie wegetariańskiej/wegańskiej – czy faktycznie istnieją?
„Nie mogę jest soi, brokułów, szpinaku, bo mam chorą tarczycę. A kapustne to już w ogóle odpadają!” Kolejne internetowe mity. W dodatku tak bardzo nielogiczne, jeśli pomyślimy, że na diecie wegetariańskiej najbardziej wartościowe są dla nas właśnie rośliny strączkowe, nie obejdziemy się też przecież bez kapustnych, czy owianej złą sławą warzyw krzyżowych.
Diecie wegetariańskiej zarzuca się między innymi to, że dostarcza mniej białka (niż dieta mieszana), które jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Aby wyrównać jego spożycie, osoby na diecie roślinnej spożywają duże ilości produktów sojowych, bądź innych roślin strączkowych…a te zaburzają pracę tarczycy. Z kolei tak istotne w diecie roślinnej warzywa krzyżowe i kapustne powodują powstawanie wola tarczycowego. Są na to jak najbardziej badania naukowe, którym nie można zaprzeczyć. Ważniejsze od tego wszystkiego jest jednak nasze podejście i nie traktowanie powyższych informacji zerojedynkowo. Nie można tak po prostu odstawić produktów sojowych i strączków, bo badania udowodniły ich negatywny wpływ na gruczoł tarczycowy. Warto jest zajrzeć nieco głębiej. Oto, co więcej wykazują badania, gdy im się przyjrzymy.
- Soja przy umiarkowanym spożyciu i odpowiednim dziennym spożyciu jodu nie szkodzi naszej tarczycy. Wykazano, iż izoflawony sojowe, czyli związki zawarte w nasionach soi wpływały negatywnie na syntezę tyroksyny (hormonu tarczycy) tylko w sytuacji niedoboru jodu w organizmie i nie wyrównanej kondycji tarczycy. Jedyne o czym musimy bezwzględnie pamiętać, to aby zachować odstęp 3 godzin od przyjęcia leków zawierających hormony tarczycowe, bo może ona zaburzyć ich wchłanianie. Nie zachęcam tutaj do codziennego spożywania produktów sojowych, bo nadmiar faktycznie szkodzi funkcjom tarczycy, ale do 3 razy tygodniowo w formie ugotowanej ich spożycie nie jest szkodliwe (jeśli mamy ustabilizowany jod i funkcje tarczycy).
- Co do warzyw kapustnych, jeśli spożywamy je w formie ugotowanej (proces ten, najlepiej prowadzony bez przykrycia, zmniejsza zawartość goitrogenów, czyli substancji wolotwórczych, aż o 30%) dopuszczalne jest ich spożycie nawet do 4 razy w tygodniu (porcja – 150 g). Badania dowodzą, że nie powoduje to negatywnych skutków dla tarczycy. Poleca się także mrożonki – zawierają mniej substancji antyodżywczych niż świeże warzywa.
- Jedno z faktycznych zagrożeń w diecie wegańskiej stanowi wyłączenie produktów mlecznych. Krowie mleko jest źródłem jodu, którego alternatywne formy mleka/napojów zawierają znacznie mniej. Osoby spożywające napoje ryżowe, migdałowe, czy owsiane, powinny zwrócić szczególną uwagę na zawartość jodu w diecie. To samo dotyczy witaminy B12, którą weganie obowiązkowo powinni suplementować, gdyż nie jest możliwe zapewnienie jej odpowiedniej ilości wraz z dietą.
Hashimoto i celiakia idą w parze?
Badania wykazały, iż te dwie choroby mają m.in. wspólne podłoże genetyczne, co sprawia, że bardzo często występują jednocześnie. Osoby chorujące na chorobę Hashimoto częściej rozwijają u siebie celiakię niż osoby zdrowe. Według najnowszych badań istnieje możliwy pozytywny wpływ eliminacji glutenu (diety gluten free GF) na tarczycę, jednak zaznacza się iż może on również nie znaczyć nic wobec autoimmunologii, czyli destrukcyjnego oddziaływania przeciwciał tarczycowych w chorobie Hashimoto. Pamiętajcie – nie należy wprowadzać diety GF bez zdiagnozowanej celiakii lub innych form nietolerancji na gluten, ponieważ prowadzona w nieprawidłowy sposób może doprowadzić do poważnych niedoborów!
Laktoza a Hashimoto – dlaczego źle się czuję po spożyciu mleka?
Możliwe, że wielu z Was, którzy zmagają się z niedoczynnością tarczycy nie zdaje sobie nawet z tego sprawy i traktuje to jako zwykły zbieg okoliczności. Pewnie wydaje Wam się, że zwyczajnie nie tolerujecie laktozy, bo tak już jest. Zdziwicie się: aż 70% osób cierpiących na Hashimoto ma jednocześnie nietolerancję laktozy. Okazuje się, że choroba Hashimoto może powodować zaburzenia w budowie komórek jelitowych (tzw. enterocytów) co przekłada się na zmniejszenie powierzchni wchłaniania laktozy. Sprawia to, że jako cukier, fermentuje ona w jelitach doprowadzając do takich dolegliwości jak wzdęcia, uczucie przelewania, gazy, czy nawet biegunki. Wykazano, że eliminacja laktozy w chorobie Hashimoto prowadzi do poprawy stężenia TSH (hormonu tyreotropowego), jednego z 3 głównych wskaźników chorób tarczycy.
Recepta na dobre wchłanianie – jak przyjmować Euthyrox/Letrox
A teraz niezwykle istotna kwestia, przy której większość z nas nieustannie popełnia błędy, które przyczyniają się do gorszego samopoczucia – jak poprawnie przyjmować lek na tarczycę, aby jak najbardziej zoptymalizować jego wchłanianie i działanie.
❗❗❗
- Najlepiej zażywać go RANO
- Co najmniej GODZINĘ PRZED POSIŁKIEM
- Popijając wodą niegazowaną, niskozmineralizowaną z rozpuszczoną WITAMINĄ C
- Nie popijać kawą ani sokiem grejpfrutowym
- Nie spożywać dużych ilości błonnika na śniadanie
- Unikać produktów sojowych minimum 3 godziny po zażyciu leku
- Jeśli występuje nietolerancja laktozy – wyłączyć produkty laktozowe ze śniadania.
Po znacznie więcej informacji o chorobie Hashimoto odsyłam Was do tych wpisów (hashimoto 1, hashimoto2, hashimoto 3) oraz do darmowego 3-dniowego jadłospisu w Hashimoto, który czeka na Was w zakładce Do pobrania!
Jeśli podobał Ci się ten wpis i chciałbyś pokazać mi, że doceniasz moją pracę, proszę zostaw mi komentarz lub udostępnij ten post dalej 🙂
Wszystkiego dobrego!
Magdalena :))
Udostępnij: